Przejdź do głównej treści

8Foundry Alliance

Aktualności i aktualizacje

Bądź na bieżąco z 8Foundry Alliance
Wszystkie aktualności

8Foundry Alliance: Dlaczego w nazwie jest ósemka?

Ósemkę wybraliśmy, zanim 8Foundry Alliance miało strategię, i od tamtej pory tłumaczy ona ten biznes lepiej niż wszystko, co napisaliśmy później W mandaryńskim liczba osiem, bā, brzmi na tyle blisko fā, znaku z wyrażenia oznaczającego bogactwo, że to podobieństwo pracuje można zobaczyć w zasadzie wszędzie, nie tylko w książce o symbolice. Numery telefonów z ósemkami […] Czytaj dalej

ACCREA dołącza do 8Foundry Alliance

Rozwój klastra to przede wszystkim ludzie, kompetencje i technologie, które wnoszą jego członkowie. Dlatego cieszy nas, że do 8Foundry Allianz dołącza ACCREA – firma z Lubelszczyzny rozwijająca zaawansowane rozwiązania z zakresu robotyki medycznej i technologii dla ochrony zdrowia. ACCREA projektuje rozwiązania wspierające diagnostykę i leczenie, łącząc wiedzę inżynierską z potrzebami środowiska medycznego. To przykład firmy, […] Czytaj dalej

Gmina Jastków dołącza do 8Foundry Alliance

Co piwo, kosmetyki, herbaty ziołowe i… gmina Jastków ma wspólnego? Odpowiedź brzmi: chmiel. Choć najczęściej kojarzymy go z browarnictwem, od wieków wykorzystywany jest również w kosmetyce, farmacji i ziołolecznictwie. Docenia się jego właściwości pielęgnacyjne, antyoksydacyjne oraz uspokajające. Niewiele osób wie, że Lubelszczyzna jest jednym z najważniejszych regionów uprawy chmielu w Polsce, a Gmina Jastków od […] Czytaj dalej

InvestGDA dołącza do 8Foundry Alliance

InvestGDA , strategiczny partner miasta Gdańsk, odpowiedzialny za wspieranie rozwoju gospodarczego, przyciąganie inwestycji i budowanie silnego ekosystemu innowacji – dołączył do grupy partnerów 8Foundry Alliance – Dołączenie InvestGDA do klastra to kolejny etap rozwoju współpracy pomiędzy organizacjami, które łączy wspólna wizja – tworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń, inicjowania nowych projektów oraz wzmacniania potencjału polskich firm […] Czytaj dalej

8Foundry Alliance w Uzbekistanie. Nowe kierunki współpracy i rozwoju dla naszego klastra

Czerwiec upłynął nam pod znakiem intensywnych spotkań i rozmów w Uzbekistanie. W ramach misji gospodarczej odwiedziliśmy Taszkent, Termez oraz Jizzakh, koncentrując się na poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju dla firm zrzeszonych w 8Foundry Alliance. Celem wyjazdu było nawiązanie wartościowych partnerstw, rozpoznanie potencjału rynku oraz identyfikacja obszarów, które w najbliższych latach mogą stać się atrakcyjnymi kierunkami ekspansji […] Czytaj dalej

Pierwszy rok 8Foundry Alliance

8 jak 8Foundry-Alliance Dokładnie rok temu powstało 8Foundry Alliance – klaster mający na celu połączenie biznesu, technologii, nauki i sektora publicznego wokół rzeczywistych projektów rozwojowych i współpracy międzynarodowej. Dziś, po pierwszych 12 miesiącach aktywności, jedno jest jasne: fundament został zbudowany. To był rok intensywnej pracy nad stworzeniem środowiska opartego nie na deklaracjach współpracy, lecz na […] Czytaj dalej

Poza utartymi kierunkami: kierunek Uzbekistan

Przed każdą nową misją pojawiają się pytania: czy to właściwy moment?Jest takie pytanie, które zadajemy sobie przed każdą nową misją: czy to właściwy moment? W przypadku Uzbekistanu odpowiedź była jednoznaczna. Tak i to od dawna. Za nami podpisanie Memorandum of Understanding z Association National Economic Cooperation of Uzbekistan. Przed nami, kilka spotkań, które potwierdziły, że […] Czytaj dalej

Przemysł narzędziowy Tajwanu na Samorządowym Kongresie Trójmorza - pierwsze spotkanie z Europą Środkową

Simon Chen, dyrektor wykonawczy Taiwan Hand Tool Manufacturers’ Association (THTMA), spędził kilka dni w Polsce — jako pierwszy przedstawiciel tajwańskiej organizacji branżowej produkcji przemysłowej uczestniczący w Kongresie Biznesowym Inicjatywy Trójmorza. W trakcie wizyty oodwiedził Warszawę i Lublin. Wizyta przyniosła serię spotkań, które wykroczyły daleko poza narzędzia ręczne — do szerszego pytania o to, co Tajwan […] Czytaj dalej

Sigma Embedded Engineering sp. z o.o. dołącza do 8Foundry Alliance

Sigma Embedded Engineering sp. z o.o. dołącza do 8Foundry Alliance jako nowy członek wzmacniający klaster na styku elektroniki, oprogramowania wbudowanego i realnych wdrożeń przemysłowych. Jako polski oddział globalnej grupy inżynierskiej firma projektuje i rozwija zaawansowane systemy wbudowane, które napędzają nowoczesną mobilność, urządzenia medyczne, automatykę przemysłową oraz połączone produkty wykorzystywane na co dzień przez biznes i […] Czytaj dalej

Sigma Embedded Engineering sp. z o.o. dołącza do 8Foundry Alliance.

Sigma Embedded Engineering sp. z o.o. dołącza do 8Foundry Alliance jako nowy członek wzmacniający klaster na styku elektroniki, oprogramowania wbudowanego i realnych wdrożeń przemysłowych. Jako polski oddział globalnej grupy inżynierskiej firma projektuje i rozwija zaawansowane systemy wbudowane, które napędzają nowoczesną mobilność, urządzenia medyczne, automatykę przemysłową oraz połączone produkty wykorzystywane na co dzień przez biznes i […] Czytaj dalej

Polska i Tajwan: rozmowa o rynku narzędzi ręcznych

7 599 kilometrów dzieli Warszawę od Tajpej. Mimo tego członkowie klastra aktywnie działają na rzecz jego rozwoju – na Tajwanie odbyło się spotkanie, które łączy polską administrację publiczną, tajwański przemysł i działania 8Foundry Alliance. Polskie Biuro w Tajpej zorganizowało spotkanie, w którym uczestniczyli Simon Chen, dyrektor wykonawczy Tajwańskiego Stowarzyszenia Producentów Narzędzi Ręcznych oraz (THTMA), prezes […] Czytaj dalej

8Foundry Alliance na Pomorzu: rozmowy o współpracy miasta i biznesu

Gdynia od kilku lat konsekwentnie rozwija partnerstwo z Kaohsiung, budując relacje, które coraz wyraźniej otwierają przestrzeń dla współpracy gospodarczej. Łączpol wrócił z Tajwanu z pierwszymi konkretnymi kontaktami, a rozmowy z DGT pokazały, że rynek azjatyckie może w najbliższych latach tworzyć nowe możliwości partnerstw i rozwoju. Właśnie po to 8Foundry Alliance przyjechał na Pomorze, aby wspólnie […] Czytaj dalej

8Foundry Alliance w Przemyskiej Scenie Biznesu: Tajwan poza półprzewodnikami

8Foundry Alliance połączył siły z Tajpejskim Stowarzyszeniem Komputerowym (TCA) w Przemyskiej Scenie Biznesu w Przemyślu – na prezentację o Tajwanie, która celowo unikała oczywistych rzeczy (półprzewodników). David Chen z TCA przedstawił organizację, o której większość polskich przedsiębiorców nigdy nie słyszała: stowarzyszenie reprezentujące ponad 3 100 tajwańskich firm, jedno z największych tego typu organizacji branżowych w […] Czytaj dalej

Bliskość, która buduje wartość - wizyta u członków klastra

Klastry żyją spotkaniami. Nie dokumentami, nie sprawozdaniami, nie procedurami – ale prawdziwymi rozmowami, które toczą się przy kawie, przy tablicy, przy otwartym laptopie pełnym pomysłów. Właśnie dlatego regularnie wychodzimy poza biuro i odwiedzamy naszych członków tam, gdzie działają na co dzień. Tym razem trasa zaprowadziła nas do Radomia i do Gdyni. Dwa różne miasta, dwie […] Czytaj dalej

Gmina Dębica dołącza do 8Foundry Alliance

Gmina Dębica dołącza do 8Foundry Alliance – i tym krokiem wzmacnia klaster o silne zaplecze przemysłowe oraz unikalny potencjał uzdrowiskowy. To partnerstwo łączy gospodarcze fundamenty regionu z globalną siecią technologii i biznesu, budując solidne podstawy dla zrównoważonego wzrostu. Gmina Dębica – silne zaplecze przemysłowe i potencjał gospodarczy Gmina Dębica dysponuje ugruntowaną pozycją gospodarczą i wieloletnią […] Czytaj dalej

Tajwański producent narzędzi INFAR w sieci 8Foundry Alliance

8Foundry Alliance rozszerza swoją sieć o nowego partnera — INFAR Industrial, uznanego tajwańskiego producenta narzędzi ręcznych. Firma, założona w 1978 roku, przez ponad cztery dekady buduje swoją pozycję rynkową w oparciu o jakość, precyzję i ciągły rozwój technologiczny. O firmie INFAR Industrial INFAR specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości narzędzi ręcznych oraz profesjonalnych zestawów narzędziowych. […] Czytaj dalej

Polska misja gospodarcza na Tajwanie: partnerstwa, rozmowy i konkretne kierunki współpracy

Polska misja gospodarcza na Smart City Summit & Expo (SCSE) 2026 na Tajwanie dobiegła końca. Przyniosła podpisane memoranda o współpracy, dziesiątki nowych relacji biznesowych i historyczne wyróżnienie dla polskiego klastra technologicznego. 8Foundry Alliance zorganizowało misję i skupiło wokół Polskiego Pawilonu miasta, porty i firmy z Pomorza. Delegacja — złożona z Miasta Gdynia, Miasta Gdańsk, Invest […] Czytaj dalej

Historyczny debiut Pomorza na Smart City Summit & Expo na Tajwanie

Polska osiągnęła ważny kamień milowy. Po raz pierwszy w historii kraj zaprezentował własny, oficjalny pawilon na Smart City Summit & Expo (SCSE) w Tajpej. Wydarzenie należy do najważniejszych spotkań w Azji poświęconych innowacjom miejskim i transformacji cyfrowej. 8Foundry Alliance zorganizowało misję i skupiło wokół niej miasta, instytucje oraz firmy z Pomorza — wokół wspólnej wizji […] Czytaj dalej

8Foundry-Alliance dołącza do Taipei Computer Association

Po raz pierwszy w historii Taipei Computer Association przyjęło do swojego grona europejską organizację. 8Foundry Alliance wchodzi do ciała, które odpowiada za ponad 85% całej wartości produkcji tajwańskiego sektora ICT. Stowarzyszenie, które zbudowało tajwański przemysł technologiczny Taipei Computer Association powstało w 1974 roku – z 15 założycielskimi firmami. Dziś skupia 3 100 członków działających w […] Czytaj dalej

Forum Smart City Polska–Tajwan & B2B | SCSE 2026

W marcu przedstawiciele 8Foundry Alliance oraz partnerzy z regionu Pomorza wezmą udział w Smart City Summit & Expo (SCSE) 2026 na Tajwanie – jednym z najważniejszych wydarzeń w Azji poświęconych technologiom miejskim, transformacji cyfrowej oraz innowacjom dla miast. Wydarzenie organizowane jest przez Taipei Computer Association, jednego z kluczowych partnerów 8Foundry Alliance w Azji, z którym […] Czytaj dalej

8Foundry Alliance na SCSE 2026: Pomorze spotyka Tajwan

W dniach 17–20 marca w Tajpej oraz 20–22 marca w Kaohsiung odbędzie się Smart City Summit & Expo (SCSE), jedno z najważniejszych wydarzeń w Azji Wschodniej poświęconych rozwiązaniom smart city, transformacji cyfrowej oraz technologiom miejskim. Targi organizuje Taipei Computer Association – jedna z kluczowych organizacji branżowych w regionie, zrzeszająca podmioty sektora nowych technologii. W ramach […] Czytaj dalej

UzTourist dołącza do 8Foundry Alliance - most między Europą a Azją Centralną

Do grona członków 8Foundry Alliance dołącza UzTourist Travel Company z Taszkentu. Firma specjalizuje się w kompleksowej organizacji wyjazdów do Uzbekistanu i działa na styku turystyki, usług oraz współpracy międzynarodowej. Nowy członek wzmacnia międzynarodowy wymiar klastra i poszerza nasze kompetencje w obszarach planowania podróży, logistyki oraz realizacji programów pobytowych na Jedwabnym Szlaku. Wzmocnienie sieci i nowe […] Czytaj dalej

Uniwersytet Morski w Gdyni na pokładzie 8Foundry Alliance

Początek roku rozpoczynamy od dobrej wiadomości dla 8Foundry Alliance – Uniwersytet Morski w Gdyni dołącza do grona członków klastra To kolejny krok w rozwoju 8Foundry Alliance, który konsekwentnie buduje ekosystem współpracy pomiędzy nauką, biznesem i samorządem, wzmacniając potencjał innowacyjny Pomorza i Trójmiasta oraz otwierając się na inicjatywy o zasięgu międzynarodowym „Cieszę się, że tak renomowana […] Czytaj dalej

Gdynia w 8Foundry Alliance – wzmacniamy potencjał klastra

8Foundry Alliance zyskuje nowego, strategicznego partnera – Miasto Gdynia oficjalnie dołączyło do klastra. To krok, który znacząco rozszerza możliwości klastra i wzmacnia międzynarodowy wymiar współpracy. Dlaczego współpraca z Gdynią ma znaczenie? Gdynia to nie tylko jedno z ważniejszych miast portowych w Polsce, to przede wszystkim miejsce, gdzie krzyżują się korytarze transportowe i biznesowe łączące trzy […] Czytaj dalej

8Foundry Alliance na PFNI

Podkarpacki Festiwal Nauki i Innowacji (PFNI) trwa w Jasionce. To jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie. Co istotne, PFNI łączy świat nauki, edukacji i biznesu. Dzięki bliskiej współpracy z województwem podkarpackim 8Foundry Alliance dołączył do festiwalu. Ponadto organizatorem wydarzenia jest Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI). PCI należy do naszego klastra od sierpnia 2025 roku. Budujemy silny […] Czytaj dalej

Polsko-tajwańskie partnerstwo dla inteligentnych miast

Klaster 8Foundry Alliance po raz kolejny połączył świat biznesu i samorządów – 12 listopada zorganizowano spotkanie polskich miast z tajwańskimi gigantami technologicznymi. W rozmowach uczestniczyli David Chen z Taipei Computer Association oraz Betty Lin, CEO Taiwan Smart City Solutions. Celem spotkania było rozpoczęcie konkretnych rozmów o wspólnych projektach smart city. Rozmowy o przyszłości technologicznej samorządów […] Czytaj dalej

Tajwański lider 5G RAN i O-RAN G REIGNS dołącza do 8Foundry Alliance

Klaster 8Foundry Alliance zyskuje nowego, wyjątkowo silnego partnera technologicznego. Do naszego ekosystemu dołączyła firma REIGN Technology Corporation (G REIGNS), spółka z grupy HTC, uznany dostawca zaawansowanych rozwiązań sieciowych 5G RAN (Radio Access Network – sieć dostępu radiowego) oraz O-RAN (Open Radio Access Network – otwarta sieć dostępu radiowego) i cloud-native vRAN. To już trzecia tajwańska […] Czytaj dalej

Taipei Computer Association (TCA) dołącza do 8Foundry Alliance

8Foundry Alliance z dumą ogłasza, że do grona członków klastra dołączyła Taipei Computer Association (TCA) – jedna z największych i najbardziej wpływowych organizacji branżowych w Azji. To pierwsza tajwańska instytucja, która oficjalnie przystąpiła do naszego klastra. Jej obecność potwierdza, że w zaledwie sześć miesięcy od powstania 8Foundry Alliance rozwija się dynamicznie i skutecznie buduje sieć […] Czytaj dalej

8Foundry Alliance na Tajwańsko-Polskim Smart City Forum w Tajpej

22 października 2025 r. w Tajpej odbyło się Tajwańsko-Polskie Smart City Forum & B2B Matchmaking Event, którego celem była dyskusja o rozwoju i współpracy biznesowej pomiędzy Tajwanem, Polską i Afryką w obszarze smart city, nowych technologii i innowacji. 8Foundry Alliance pełniło rolę jednego z partnerów strategicznych, aktywnie wspierając międzynarodowy dialog gospodarczy i rozwój relacji między […] Czytaj dalej

8Foundry Alliance partnerem wydarzenia Taiwan–Poland Smart City Forum 2025

22 października Klaster 8Foundry Alliance weźmie udział jako oficjalny partner w wydarzeniu Taiwan–Poland Smart City Forum & B2B Matchmaking, które odbędzie się w Tajpej. Forum połączy ekspertów i liderów sektora ICT oraz Smart City z Polski i Tajwanu, tworząc przestrzeń do wymiany wiedzy, nawiązywania partnerstw i wspólnego rozwoju innowacyjnych projektów technologicznych. Organizatorzy i partnerzy wydarzenia […] Czytaj dalej

Nowe partnerstwo, nowe możliwości – Przemyśl w 8Foundry Alliance

Miasto Przemyśl dołączyło do 8Foundry Alliance. Klastra, który łączy samorządy, biznes i instytucje, by wspólnie rozwijać praktyczne rozwiązania wspierające rozwój regionów. Zgodnie z naszą tradycją, uroczyste wręczenie certyfikatu członkowskiego odbyło się 8 dnia miesiąca. Na ręce Prezydenta Miasta Przemyśla, Wojciecha Bakuna dokument podczas spotkania oficjalnie przekazał Przewodniczący Klastra, Rafał Magryś. Przemyśl to miasto pełne energii […] Czytaj dalej

Sochaczew dołącza do Klastra 8Foundry Alliance

Miasto Sochaczew oficjalnie przystąpiło do Klastra 8Foundry Alliance. To inicjatywa, która łączy przedsiębiorstwa, instytucje naukowe, samorządy oraz organizacje wspierające biznes. To ważny krok w kierunku wzmacniania pozycji gospodarczej miasta i tworzenia nowych możliwości współpracy z partnerami krajowymi i zagranicznymi. Ogłoszenie tego wydarzenia odbyło się 8 września o godzinie 8:00. Symbolika liczby „8” od początku towarzyszy […] Czytaj dalej

Od morza aż po góry. Klaster 8Foundry Alliance buduje ogólnopolski ekosystem innowacji

8 sierpnia 2025 r. w siedzibie Podkarpackiego Centrum Innowacji w Rzeszowie odbyło się uroczyste przyjęcie nowych członków do Klastra 8Foundry Alliance – nowej inicjatywy integrującej potencjał nauki, przemysłu i samorządu. Do organizacji dołączyły wiodące instytucje z regionu i spoza niego: Podkarpackie Centrum Innowacji, Politechnika Rzeszowska, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych […] Czytaj dalej

Z dumą dołączamy do Taiwan Academy of Digital Twin

Z radością informujemy, że 8Foundry Alliance zostało oficjalnie przyjęte do grona członków Taiwan Academy of Digital Twin (ADT) – wiodącej tajwańskiej organizacji non-profit, promującej rozwój i wdrażanie technologii cyfrowych bliźniaków (Digital Twin), rozwiązań metawersum oraz zaawansowanych systemów informatycznych wspierających przemysł przyszłości. To dla nas ogromny zaszczyt znaleźć się w tak prestiżowym gronie ekspertów, naukowców, przedstawicieli […] Czytaj dalej

Nowy rozdział współpracy. Spotkanie 8FoundryAlliance z Miastem Przemyśl

8 sierpnia Rafał Magrys, Przewodniczący 8FoundryAlliance, spotkał się z Wojciechem Bakunem, Prezydentem Miasta Przemyśla oraz Iwoną Szewczyk Pełnomocnik ds. obsługi Inwestorów i Biznesu w Urzędzie Miejskim w Przemyślu. Rozmowy koncentrowały się wokół możliwości współpracy w ramach klastra 8FoundryAlliance oraz potencjału inwestycyjnego, jaki projekt oferuje zarówno dla lokalnych przedsiębiorców, jak i partnerów zagranicznych. Miasto Przemyśl to […] Czytaj dalej

8Foundry Alliance rusza! Nowy klaster dla przemysłu przyszłości

Z radością ogłaszamy uruchomienie klastra 8Foundry Alliance. Ten klaster łączy przemysł, naukę i innowacje we wspólnej przestrzeni współpracy. Obecnie zmiany rynkowe przyspieszają gwałtownie. Automatyzacja staje się standardem. Globalne wyzwania nadal rosną. Dlatego potrzebny jest nowy rodzaj współpracy. Z tego powodu stworzyliśmy platformę dla firm, instytutów badawczych i partnerów technologicznych. Razem mogą działać szybciej, pracować efektywniej […] Czytaj dalej
Kontakt

Gotowy napędzić swój rozwój?

Dołącz do wiodących organizacji, które już przekształciły swoją pozycję rynkową poprzez partnerstwa w ramach klastra. Niezależnie od tego, czy jesteś producentem z listy Fortune 500, innowacyjnym startupem, prestiżową uczelnią, czy myślącą perspektywicznie instytucją publiczną – Twoja historia rozwoju zaczyna się tutaj.

lub napisz do nas bezpośrednio na hello@8foundry-alliance.eu